Sativex’e Fransa’dan onay

Hint kenevirinden üretilen Sativex isimli kanser ilacına Fransa’da satış onayı verildi.

Fransız İlaç Güvenliği Ajansı ANSM tarafından 9 Ocakta onay verdi. Fransa’da kenevirin tıbbi amaçla kullanımı 1953’ten beri yasaklanmıştı. Bu kenevir tabanlı bir ilaç için verilen ilk onay.
İlaç Fransa’da eczanelerden reçete ile temin edilebilecek.

İlacın hali hazırda Avrupa’daki 17 ülkede satış izni vardı. İlacın yıllık maliyetinin 400-440 euro civarı olması bekleniyor.

Sativex İngiliz GW Pharmaceuticals firması tarafından Multiple Skleroz (MS), nöropatik ağrı, spastiklik gibi hastalıkların tedavisi için geliştirildi. İlaç ağızdan sprey olarak kullanılıyor. Sativex tıbbi olarak standartlaştırılmış doz ve formüle sahip bitkisel tabanlı bir ilaçtır. Başlıca etken maddeleri birebir oranında tetrahidrokanabinol (THC) ve kanabidiol dür (CBD). Her spreyde 2.7mg THC ve 2.5 mg CBD bulunmaktadır. Kansere bağlı ağrıları tedavisinde kullanım için Faz 3 deneyleri devam etmektedir.

İlaç hastalar tarafından iyi tolere edilmektedir. En sık rastlanan yan etkileri baş dönmesi, uyku ve dezoryantasyondur.

2003 yılında Bayer firması GW ile özel anlaşmaya vararak ilacın İngiltere’de tek satıcısı olmak için lisans almıştır. Bayer bu lisansın tüm Avrupa ülkelerine de genişletebileceğini söylemiştir.
2011 yılında ise Novartis firması ilacın Asya, Afrika ve Ortadoğu ülkelerindeki dağıtım hakkını almıştır.

2014 yılında İngiliz Sağlık bakanlığı ilacı MS hastalığı tedavisinde sosyal sigorta kapsamına almıştır.

KAYNAK:
Le Sativex, médicament à base de cannabis, autorisé en France, 09.01.2014
http://www.lemonde.fr/sante/article/2014/01/09/le-sativex-medicament-a-base-de-cannabis-autorise-en-france_4344958_1651302.html

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *