Beyin tümörü Türkiye’de her yıl 200 bin kişiyi etkiliyor

Uluslarası Beyin Tümörü Birliği (IBTA) tarafından İspanya’nın Sitges şehrinde düzenlenen Beyin Tümörü Hasta Hakları Zirvesinde konuşan Beyin Tümörü Hasta ve Yakınları Derneği başkanı Nihat Karaoğlu  “Beyin tümörü Türkiye’de her yıl 200 bin kişiyi etkiliyor” dedi.

Karaoğlu “Türkiye’de her yıl 4 bin kişi beyin tümörüne yakalanıyor. Ülkemizde ortalama 15 bin beyin tümörü hastası olduğunu tahmin ediyoruz. Bunların aile ve yakınlarını sayarsak bu hastalık Türkiye’de her yıl 200 bin kişiyi etkiliyor” şeklinde konuştu.

Hastaların çeşitli önyargılar yüzünden modern tıbba ve tedavilere kuşkuyla baktığını belirten Karaoğlu, “Bilimsel temeli olsun veya olmasın alternatif tedaviler hastalar için hiçbir zaman güncelliğini yitirmeyen bir konudur” dedi.

Karaoğlu alternatif tedavilerin yasaklanması yerine bu tür tedavilerin denetim altına alınmasının daha doğru bir yöntem olacağını söylüyor. Bu konuda son zamanda yapılan yasal düzenlemelerin uzun vadede hasta yararına olacağını belirtiyor. “Bu sayede tedaviler etkisiz de olsa hastalara güvenli şekilde uygulanabilir. Hastalar güvenli olmayan uygulayıcılar yerine lisanslı tıp uzmanlarını seçecek ve zamanla ‘alternatif tedavi’ sektörünün işleyişi hasta yararına değişecektir” diyor.

Dünyanın 23 ülkesinden 70 kadar hasta kuruluşu temsilcisin katıldığı toplantıda Karaoğlu’nun yanısıra beyin tümörü konusunda otorite kabul edilen Prof. Roger Stupp, Prof. Martin Taphoorn, Prof. Garth Cruickshank gibi uzmanlarda konuşma yaptılar.

İki gün süren toplantıda yeni ve mevcut tedavi yöntemlerinin yanısıra beyin tümörü hastalarının ortak sorunları ve bunların uluslarası düzeyde çözüm yolları tartışıldı, bilgi ve tecrübe alış verişi yapıldı.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *