PTEN pozitif hastalar Altuzan’dan daha fazla fayda görüyor

Tümörleri PTEN pozitif olan hastalar Altuzan’dan daha fazla yarar görüyor. 26-27 Mart tarihleri arasında İstanbul’da gerçekleşen EEE2015 kongresinde konuşan Heidelberg Üniversitesi Kliniği nöroonkoloji bölümü baş hekimi Prof. Dr. Wolfgang Wick “PTEN pozitif hastalar Altuzan tedavisinden daha fazla yarar görüyor. PTEN geni silinmiş olan tümörler VEGFR-2 genini aktifleştiriyor. Bu tür hastalar Altuzan gibi anjiyojenik (damarlanma önleyici) tedavilere  karşı direnç gelişimine açık oluyorlar. Bu yüzden PTEN geni silinmemiş hastalar Altuzan tedavisinden daha çok fayda görüyor”  şeklinde konuştu.

PTEN beyin hücrelerinin 10 numaralı kromozomunda yer alan tümör önleyici bir gen. Beyin tümörlerinin bir kısmında PTEN geni silinmiş oluyor. Bu genin silinmesi ile VEGFR-2 isimli başka bir gen aktif hale geliyor. VEGFR geni ise damar oluşumunu teşvik eden bir proteinin sentezlenmesine yol açıyor. Tümörler gelişimleri sırasında büyük bir enerjiye dolayısıyla kendilerine kan sağlayan yeni hatlara ihtiyaç duyuyorlar. PTEN silinmesi ile yeni damarlar oluşturup büyümek için gereken kanı sağlayabiliyorlar.

Etken maddesi bevasizumab olan Altuzan ise damarlanmayı engelleyerek tümörün besin kaynağını kurutuyor ve tümörü aç bırakarak öldürüyor. Prof. Wick ve ekibinin yaptığı çalışmada PTEN geni silinmiş (negatif) veya PTEN geni silinmemiş (pozitif) hastalarda Altuzan tedavisinin başarısı gözlemlendi. Sonuç olarak PTEN pozitif olan hastalarda Altuzan tedavisi daha başarılı oldu.

İstanbul’da yapılan EEE2015 kongresinde çalışma sonuçlarını paylaşan Prof. Wick “PTEN geni durumu tedavi stratejisi belirlemede güvenilir bir faktör” dedi.

KAYNAKLAR:

Glioma cell VEGFR-2 confers resistance to chemotherapeutic and antiangiogenic treatments in PTEN-deficient glioblastoma. Kessler T, Wick A et al., Oncotarget. 2015 Jan 13.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *