PCV tedavisi Temodal’den daha etkili

PCV tedavisi uzun vadeli etkisi yüzünden Temodal‘den daha etkili. 26-27 Mart tarihleri arasında İstanbul’da gerçekleşen EEE2015 kongresinde konuşan Paris Hôpital de la Pitié Salpêtrière hastanesinden araştırmacı ve nöroonkolog Prof. Dr. Marc Sanson “Kısa vadede her iki tedavinin etkinliği benzerlik gösterirken, uzun vadede geciktirilmiş etkisi yüzünden PCV tedavisi Temodal tedavisinden daha etkili. Yapılan araştırmalar tedavi etkinliğini karşılaştırırken tedavi sürecinden daha sonrayı da izlemeliler, çünkü PCV, tedavi sona erdikten sonra da etkisini bir süre devam ettiriyor” şeklinde konuştu.

PCV tedavisi beyin tümörü tedavisinde kullanılan ilk kemoterapi yöntemlerinden ve bugün bile geçerliliğini yitirmemiş durumda. Temodal İngiliz Kanser Araştırma Vakfı tarafından geliştirilen ve 2001 yılında ilk kez hastalara uygulanmaya başlayan ve beyin tümörü tedavisinde devrim yaratan bir ilaç. Damardan enjekte edilen PCV’nin aksine Temodal tablet şeklinde ağızdan alınıyor ve genelde ayda sadece 5 gün kullanılıyor. Beyin tümörlerine karşı en etkili ilaçlardan sayılan Temodal hastalarda çok az yan etkiye yol açıyor. Temodal kullanan hastalarda PCV türü klasik tedavilerdeki gibi dışarıdan görülen geçici saç dökülmesi gibi belirtiler gözlemlenmiyor.

Prof. Sanson’un yüzlerce hasta üzerinde yaptığı araştırmanın sonuçlarına göre kısa vadede Temodal ve PCV’nin etkisi birbirine benzerken uzun vadede PCV uygulanan hastalarda daha iyi sonuçlar elde ediliyor. Ancak uzmanlar PCV kemoterapisinin yan etkilerinin Temodal’e göre daha şiddetli olduğunu ve hastanın yaşam kalitesini Temodal’e göre daha fazla etkilediğini belirtiyorlar.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *