ABD Başkan yardımcısı Biden’ın oğlu hayatını kaybetti

2010 yılında beyin tümörü teşhis edilen ABD başkan yardımcısı Joe Biden’ın oğlu Beau Biden hayatını kaybetti. ABD politikasının parlayan yıldızlarından olan 46 yaşındaki Biden Delaware eyaleti başsavcısı idi ve önümüzdeki seçimlerde aynı eyaletten adaylığını koymayı planlıyordu.

Biden’ın ölümü beyin tümörü konusunu tekrar ABD ve dünya gündemine yerleştirdi. Pek çok TV ve gazete Biden’ın ölümüne ve beyin tümörü hastalığına geniş yer verdi ve daha etkin ve yaygın tedavilerin geliştirilmesi konusunda bir kamuoyu oluşturdu.

Daha önce de 2009 yılında ünlü Kennedy ailesinden senatör Ted Kennedy beyin tümörü hastalığına bağlı komplikasyonlar yüzünden hayatını kaybetmişti.

ABD Ulusal Kanser Enstitüsü Başkanı Dr. Mark Gilbert konuya ilişkin yaptığı açıklamada “Bu hastalık her yaşta ve her sınıftan insanı etkiliyor ve kalıtsal nedenleri yok. Sebepleri ise bilinmiyor.” dedi.

Nisan 2010’da geçirdiği bir kriz sonucu hastaneye kaldırılan ve beyin tümörü olduğu tespit edilen Biden’ın daha önce başağrısı, el ve kollarda uyuşmadan şikayetçi olduğu ortaya çıkmıştı.

2013 yılı Agustos ayında MD Anderson hastanesinde Dr. Alfred Yung tarafından yapılan ameliyatla tümörü alındı ardından radyoterapi ve kemoterapi gördü. Geçtiğimiz Kasım ayında doktoru sağlık durumunun çok iyi olduğunu bildirmişti.

Ancak Mart ayı başında 2016 seçimlerinde aday olduğunu duyuran Biden, birkaç hafta sonra nüks görülmesi üzerine Walter Reed Askeri Hastanesine yatırıldı.  30 Mayıs’ta hayatını kaybetti.

Ölüm haberi Amerika’da dünyanın heryerinden on binlerce tıp ve biliminsanının katılımıyla her yıl yapılan ve yeni tedavilerin tartışıldığı ASCO 2015 kongresine denk düştü. İlaç firmalarının tedavileri gizlediği, çeşitli mucize tedavileri engellediği yolundaki komplo teorilerinin aksine dünyanın pek çok yerinde on binlerce bilimadamı yeni tedaviler üzerinde çalışmakta ve bunları bilim dünyası ile paylaşmakta. Kanserler toplumun her sınıfından insanı etkilemekte.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *