Tümörü Nasıl Yendim: Mark’ın Hikayesi

 

Benim beyin tümörü hikayem 2001 yılı ilkbaharında küçük krizlerle başladı ama o zaman ben bunun farkında değildim. Bunlar için gittiğim doktor bana endişelenecek bir şey olmadığını alerjik reaksiyonlar olabileceğini söyledi.

Hayatımdaki ikinci şansım veya şansızlığımda 11 Ekim 2001’de WTC binasına 2. uçağın çarpışını görmemdi. O zaman WTC binasından bir kaç blok ileride çalışıyordum. Derhal arabama atladım ve eşimin ve o zaman 2 yaşında olan çocuğuma koştum. Bana birşey olmadı ancak bir düzine arkadaşım bu saldırıda hayatını kaybetti.

Bu olaydan tam tamına 4 hafta sonra 9 Ekim 2001′de işten eve dönerken, direksiyon başında gözlerim karardı ve kendimden geçtim. Olay yerine gelen polisin şaşkın bakışları altında tamamen pert olmuş arabanın içinden bir sıyrık dahi almadan çıktım ve yürüdüm.

Ertesi gün kazayı duyan eşim tarafından bunun gerçek sebebinin ne olduğunu öğrenmek üzere hastaneye sürüklendim. Yapılan tomografide beynimde birşeyler bulunduğunu ve bunun detaylı olarak incelenmesi gerektiğini öğrendik.

Tam 8 gün sonra ise ameliyat oldum.

Ameliyat toplam 8 saat sürdü bunun 6 saatinde uyanıktım. Doktorlar beni 6 saat boyunca uyanık tuttular çünkü benim dil merkezim beynimin her iki yarı küresinde bulunuyormuş. Tümörü alırken dil merkezime zarar vermek istemedikleri için beni ayık tuttular ve ameliyat süresince konuşma ile ilgili fonksiyonlarımı gözlemlediler. Ellerinden geleni yapmalarına rağmen tümörün tamamını alamamışlardı.

Tümörden alınan parçaların inceleme sonuçlarını almak için bir kaç gün bekledikten sonra, bende Glioblastoma Multiform (GBM) IV olduğunu öğrendim.

Onkoloji uzmanımız bana 1 yıldan az bir süre yaşayacağımı söyledi.

Bundan sonra 6 hafta boyunca sürecek radyoterapiye başladım ve herşey yolunda gitti. Fakat 7 Aralık 2001‘de radyoterapi sırasında büyük bir kriz geçirdim.
Çok sonradan öğrendim ki o gün bir kriz değil bir kaç kriz geçirmişim ve bir kaç saat boyunca komada kalmışım.

Radyoterapiyi tamamladıktan kısa süre sonra, Temodal kemoterapisine başladım. Bu tedaviye 3 yıl boyunca devam ettim.

Herşey bu kadar yolunda gitmedi. Bir akşam beni tedavi eden doktorum beni aradı ve muayenehanesini kapatıp başka bir eyalete yerleşeceğini söyledi. Bana başka bir doktorda tavsiye etmeden gitti. Radyoloji uzmanı olan doktor ile uzun araştırmalardan sonra tekrar iyi bir onkoloji uzmanı buldum.

Bu yazıyı tümör teşhisi konuluşunun 8. yıldönümünde yazdım. Doktorun 1 yıldan az süre vermesine karşın şu an 9 yıl oldu ve hala hayattayım. Hayatımda büyük değişiklikler olmadı, normal bir şekilde devam ediyorum.

Geçtiğimiz günlerde koruyucu bir önlem olarak tekrar kemoterapiye başladım. Bunun yanısıra hala her 2 ayda bir MRI çektiriyorum. Artık sonuçları almak için onkolojistimin muayenehanesine dahi gitme gereğini duymayacak kadar kafam rahat.

En son MRI sonuçlarımı email ile gönderen doktorumun asistanı tek bir cümle yazmış “Mükemmel görünüyor!

Birinci günden beri sloganım “TEDAVİ OL VE YEN” idi. Şayet bu sözleri bana hatırlatan eşim, ailem ve arkadaşlarım olmasaydı bugün burada olmayabilirdim.

Hikayemi paylaşmaktan hiç çekinmiyorum, çünkü bir kişiye yardım edebilmişsem bir şey yapmışımdır.

Hergün kendime tekrarladığım bir başka söz ise Michael J Fox’un Başarımın Sırrı adlı filmde söylediği “HAYAT ZOR VE ÇİRKİN VE ANCAK GÜÇLÜ BİR İRADE HAYATTA KALIR.”.

2 thoughts on “Tümörü Nasıl Yendim: Mark’ın Hikayesi”

  1. >benim annemde aynı hastalıkta ve ne yapıcağımızı bilemiyoruz. kemoterapiye başlıcak doktorlar 1 yıl verdiler ameliyatı çok başarılı geçti tümor tamamen temizlendi ama tekrar çıkıcağını söylüyor bitki ilacı filan kullandınızmı veya bu söz edilen ilaçlar var amerikada olan ilaçlar neler kullandınız yardımcı olabilirmisiniz?

  2. öncelikle bu hastalıktan korkmayın herkese 1 yıl diyorlar, 10 yıldır yaşayan var. tedavinize devam edin aksatmayın,kurtulanların uyguladıklarını uygulayın, morali hep yüksek tutun, teslim olmayın bakın nasıl üstesinden geleceksiniz. sonucu Allah bilir elinizden geleni yapın siz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *