Novocure Avrupa ve İsrail’de tedaviye başlıyor

NovoTTF adlı beyin tümörü tedavisini geliştiren Novocure şirketi, geliştirdikleri tedavinin Avrupa ve İsrail’de ticari olarak lanse edildiğini açıkladı. Tedavi yalnızca Novocure eğitim sertifikalı doktorlar tarafından reçete ile hastalara uygulanabiliyor.  Novocure tedavinin yaygınlaşması için 8 ülkedeki beyin tümörü tedavi merkezlerinden gelen 18 doktora sertifika verildiğini açıkladı.

Sertifika alan doktorlar nüks eden GBM hastalarına NovoTTF sistemi kullanarak klinik deneylere paralel olarak tedavi sunabilecek. Tedavi şu ana kadar sadece Amerika ve Kanada’da bulunan merkezlerde uygulanabiliyordu.

Yeni Tedavi Merkezleri

Tedavi uygulamaya yetkili doktorlar ve tedavi merkezleri şunlar:

Avusturya
Viyana
Prof. Priv.-Doz. Dr. med. M. Preusser, Ordinationszentrum Döbling

Çek Cumhuriyeti
Prag
Prof. Dr. med. J. Vymazal, Na Homolce Hospital

İngiltere
Londra
Prof. Dr. med. C. Lindquist, Cromwell Hospital

Fransa
Lyon
-Prof. J. Honnorat, Hôpital neurologique, Hospices Civils de Lyon
Paris
-Dr. Ahmed Idbaih, Groupe Hospitalier Pitié Salpêtrière

Almanya
Düsseldorf
-Prof. Dr. med. F. Ulrich, Neuro-Unit CME Düsseldorf
Duisburg
-Prof. Dr. med. M. Scholz and Prof. Dr. med. S. Petrasch, Klinikum Duisburg/Wedau Kliniken
Hamburg
-Dr. med. T. Martens and Prof. Dr. med. M. Westphal, Universitätsklinikum Hamburg-Eppendorf
Heidelberg
-Prof. Dr. med. W. Wick, Universitätsklinikum Heidelberg
Kiel
-Prof. Dr. med. H. M. Mehdorn, Universitätsklinikum Schleswig-Holstein
Regensburg
-Dr. med. C. Doenitz and Prof. Dr. med. A. Brawanski, Universitätsklinikum

Yunanistan
Atina
-Dr. M. Torrens, ChM FRCS, HYGEIA Hospital

İsrail
Tel Aviv
-Prof. Zvi Ram, Tel Aviv Medical Center

İsviçre
Lausanne
-Dr. med. A. Hottinger, MD PhD, Centre Hospitalier Universitaire Vaudois
Zurich
-Prof. Dr. med. R. Stupp, Zurich University Hospital

NovoTTF-100A Sistemi ve NovoTTF Tedavisi

Tümör hücreleri beyinde hızlı şekilde bölünüp ürerler. Bu hücreler bölünme sırasında rol oynayan elektrik yüklü elementler taşırlar.  Beyinde bulunan diğer hücreler ise bu hücrelere nazaran daha yavaş bölünürler ve bu elektrik yüklü elementleri taşımazlar.

Tümör iyileştiren elektrik alanlar
NovoTTF-100A adlı cihaz tümör bölgesinde çok düşük yoğunluklu alternatif elektrik alanları oluşturur. Bu alanlar Tümör Tedavi eden Alanlar – TTA (TTF-Tumor Treating Fields) olarak bilinir. Tümör hücrelerinin bölünme sırasında aldığı özel şekil yüzünden tümör tedavi eden alanlar bu hücrelerin yığılarak fiziksel olarak parçalanmasına yol açar.

Ayrıca tümör hücreleri bölünme sırasında hareketi sağlayan elektrik yüklü yapı taşlarına sahiptirler. TTA bu yapıtaşlarınında parçalanmasına yol açar. Sonuç olarak bu iki etki tümörlerin gelişmesinin yavaşlamasını, hatta gerilemesini sağlar. Bunu yaparken de sağlıklı hücrelere herhangi bir zarar verilmez.

Yapılan klinik deneyler cihazın kemoterapi tedavisi ile karşılaştırılabilecek sonuçlar verdiği görülmüştür. Cihazın hiçbir yan etkisi olmadığı belirtilmektedir.

Maliyetler

Cihaz satılmıyor, tedavi süresince hastaya kiralanıyor.  Tedavi ancak Novocure sertifikalı bir doktor gözetiminde uygulanıyor.

Cihazın kira bedeli aylık 15bin-20bin dolar arasında değişmekte. Buna hastanın yurtdışındaki tedavi merkezine yapacağı seyahat, konaklama masrafları ve yurtdışındaki doktora muayene ve tetkik ücretleri dahil değil.

Kullanım

novocure-kullanim
NovoTTF kullanan bir hasta. Elektrotlar hastanın kafasına 24 saat yapışık kalmakta.

Tedavi beyne dışardan bağlanan elektrotlar aracılığı ile uygulanıyor. NovoTTF cihazı hastanın yanında gezdirebildiği taşınabilir çanta şeklinde. Cihaza bağlı elektrotlar hastanın kazınan kafasına yapıştırılıyor.

Hasta bu elektrotları 24 saat boyunca kafasında tutmak zorunda.

Elektrotlar hastanın saçının uzaması, terleme veya cilt iletkenliği azalması gibi sorunlara bağlı olarak 3-4 günde bir değiştirilmekte.

Cihaz 4.5-5kg ağırlığında ve hasta tarafından sürekli taşınmak zorunda.

Uygulanan doktorların verdiği bilgiye göre tedavide ilk sonuçların görülmesi en az 4 ay aralıksız kullanım ile olmakta. Ancak hastanın 6 ay veya 1 yıl cihazı kullanması gerekmekte.

Elektrotlar yüzünden uzun süre kullanımda ciltte kızarıklıklar oluşabilmekte.

Elektrotlar hastanın kafasında belli bir ısınmaya sebep olmaktadır. Bu da yaz aylarında ek bir kullanım zorluğu getirebilmekte.

Hastalar için seyahat en büyük problemlerden biri. Havayolları şirketleri cihazı ve pillerini uçuşlara kabul etmemekte. Havayolu seyahatlerinde Novocure şirketi cihazı hastanın gideceği yere özel kargo ile yollamakta.

Yasal Kullanım İzni

NovoTTF-100A sistemi Avrupa Birliği, İsviçre ve Avustralya’da nükseden GBM hastalarının tedavisi için onaylanmıştır. Tedavi 18 yaş ve üstü yetişkin hastalara uygulanabilir. Tedaviye ameliyatı, radyoterapi veya tedavisinin kesilmesinden 4 hafta sonra uygulanmaya başlanmaktadır.

Tedavi Novocure sertifikalı bir doktor gözetiminde uygulanmaktadır.

İletişim

Avrupa’da bulunan hastalar +800 455 36 000 numaralı ücretsiz çağrı merkezini arayarak veya supportEMEA@novocure.com adresine elektronik posta göndererek en yakın sertifikalı doktora ulaşabilmektedir.

 .

4 thoughts on “Novocure Avrupa ve İsrail’de tedaviye başlıyor”

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *