Cancer Update from Johns Hopkins/ Johns Hopkins’den Kanser Haberleri

Dikkatinizi “Johns Hopkins Haberleri – Çok İyi bir Makale” veya “Kanser Hakkında Gerçekler” başlığı ile internette dolaşan bir mektuba çekmek istiyoruz:

Johns Hopkins Update – Very Good Article
AFTER YEARS OF TELLING PEOPLE CHEMOTHERAPY IS THE ONLY WAY TO TRY (‘TRY’, BEING THE KEY WORD) TO ELIMINATE CANCER, JOHNS HOPKINS IS FINALLY STARTING TO TELL YOU THERE IS AN ALTERNATIVE WAY .

Cancer Update from Johns Hopkins :

1. Every person has cancer cells in the body. These cancer cells do not show up in the standard tests until they have multiplied to a few billion. When doctors tell cancer patients that there are no more cancer cells in their bodies after treatment, it just means the tests are unable to detect the cancer cells because they have not reached the detectable size.

2. Cancer cells occur between 6 to more than 10 times in a person’s lifetime.

3. When the person’s immune system is strong the cancer cells will be destroyed and prevented from multiplying and forming tumors.

Yukarıda orijinali verilen bu mektup tamamen pazarlama amaçlı ve uydurmadır. Ünlü kanser araştırma hastanesi Johns Hopkins Hastanesi ile hiçbir ilgisi yoktur. Bu mektup antivirüs şirketi TrendMicro tarafından “hile” kategorisine alınmıştır:

http://threatinfo.trendmicro.com/vinfo/hoaxes/hoaxDetails.asp?HName=Cancer+update+from+Johns+Hopkins

Mektubun kaynağı olduğu iddia edilen gerçek Johns Hopkins Hastanesi bu konu ile ilgili bir bildiri yayınlamıştır:
http://www.hopkinsmedicine.org/kimmel_cancer_center/news_events/featured/cancer_update_email_it_is_a_hoax.html

Mektup insanları modern tedavilerden korkutarak, diyet destek ilaçları, sözde alternatif tedavi ilaçları vs satmayı amaçlamaktadır. Özellikle kanserin ortaya çıkış nedenleri ve kemoterapi hakkında gerçek dışı ve çarpıtılmış iddialarda bulunulmaktadır.

Sizleri bunlara karşı uyarmayı görev biliriz..

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *