Beyin tümörü destek grubu İstanbul’da buluştu

Beyin Tümörü Destek Grubu, 12 Eylül Cumartesi günü İstanbul Hilton Convention Center’da biraraya geldi. Bu yıl ikincisi gerçekleşen buluşmada Türkiye’nin çeşitli yerlerinden özveri ile gelen BTDG üyeleri birbirleri ile hasret giderdi.

IMG_0439Üyeler BTDG yöneticilerinin öncülüğünde bu yıl İstanbul’da yapılan ve dünyanın en önemli nöroonkoloji kongrelerinden sayılan ASNO 2014 kongresine de katılıp buradaki havayı teneffüs etme fırsatı buldular.

Üyeler Beyin Tümörü Hasta ve Yakınları Derneği başkanı Nihat Karaoğlu’nun hasta ve yakınları adına kongrede yaptığı konuşmayı izlediler. Kongre sonunda tıp ve biliminsanları ile tanışıp sohbet etme imkanını yakaladılar.

IMG_0529Buluşmanın bu yıl bir de özel konuğu vardı. Uluslarası Beyin Tümörü Birliği IBTA’nın başkan yardımcısı Kathy Oliver, BTDG buluşmasına katılarak arkadaşlarımızla uzun uzun sohbet etti. Kathy Oliver “Burada sizlerle bulunmaktan çok mutlu oldum. Sizinle aynı dili konuşmasakta söylediklerinizi içimde hissediyorum” diyen Oliver, onbir yıldır beyin tümörü mücadelesi veren üyemiz Yalçın Bey’le de neşeli bir sohbet yaptı.

Oliver, Yalçın Bey’in bu toplantı için 900 kilometre yoldan kendi arabasını sürerek geldiğini duyunca hayretini gizleyemedi. Yalçın Bey’e “Sizin gibi insanlar dünyanın heryerindeki hastalar için büyük esin kaynağı oluyor” dedi. Bir kaç saat süren güzel bir sohbetin ardından ayrılan Kathy Oliver üyelerimizle hatıra fotoğrafı çekildi. Onlara “Sizleri artık hiç unutmayacağım. Sürekli aklımda ve kalbimde olacaksınız” dedi.

Birkaç saat için Sivas’tan 12 saatlik otobüs yolculuğu ile gelen ve toplantıdan sonra memleketine dönen Adem Bey de buluşmadaki sohbete neşe kattı.  Toplantıya Adana’dan katılan Hatice Hanım da bizleri yine yalnız bırakmadı.

Bu toplantı için İsviçre’den gelen grup kurucularından Nihat Bey “Burada arkadaşlarımızla ile birlikte olmak yaptıklarımızın insanların hayatlarına dokunduğunu görmek herşeye değer. 5 yıl kadar önce grubu kurduğumuzda bir elin parmakları kadardık, şimdi sayısı yüzlere varan büyük bir aile olduk. Şu an derneğimizin resmi kuruluş çalışmaları tamamlanmakta. Bizler artık kendimizi bir kenara koyduk, diğer hastalar için çalışıyoruz. İnşallah daha çok şeyler yapacağız. Herşeye rağmen çalışmaya devam edeceğiz” şeklinde konuştu. Çeşitli soruları yanıtlayıp, grup üyeleri ile bilgilerini paylaştı. Toplantıya BTDG’nin ilk üyelerinden Lale Hanım’ın katılması duygulu anlar yaşattı.

Toplantıda bir süre önce hayatını kaybeden Prof. Dr. Nurcan Özdamar da anıldı. Her zaman olduğu gibi toplantı olduğunu duyar duymaz İzmir’den koşarak gelen İlknur Hanım “hastalık sırasında manevi babam oldu” dediği, doktorken bir anda masanın öbür tarafına geçen hocamızla olan anekdotlarını paylaştı.

IMG_0541Toplantıda dernek çalışmaları konuşuldu. Katılımcıların hepsi derneğin büyük bir hayır işi olacağını her türlü desteği vereceklerini belirttiler. Toplantıya Bursa’dan gelen Emine Hanım “Dernek çalışmalarını başlattığınız bir önceki buluşmanıza çok istememe rağmen katılamadım bu seferkine mutlaka katılmak istedim. Dernek çalışmalarında yer almak ve üzerime düşen herşeyi yapmak isterim” dedi.

Halen hastalıkla aktif olarak yorulmadan mücadele veren Gönül Hanım’da dernek ve toplantı çalışmalarında bizi yalnız bırakmadı.

Toplantıdan sonra da birbirlerinden kopamayan bırakamayan üyelerimiz hep birlikte bir akşam yemeği yiyerek sohbet ettiler Şubat ayında yeniden bir araya gelmek için sözleştiler.

IMG_0561 IMG_0529IMG_0439

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *