Dünya nöronkolojisinin kalbi İstanbul’da attı

Dünyanın beyin tümörleri konusunda en önemli kongrelerinden olan Asya Nöronkoloji Kongresi ASNO 2014’e bu sene İstanbul ev sahipliği yaptı. 27 ülkeden 500 kadar tıp ve biliminsanının katılımıyla gerçekleşen kongrede beyin tümörü konusunda heyecan verici gelişmeler tartışıldı.

Organizasyon komitesi başkanı Prof. Dr. Türker Kılıç ülkemizde yaklaşık 150-200 bin civarında bu hastalıklara direkt olarak yakalanmış, şifa ile sonuçlanmış ya da tedavisi devam etmekte olan kişi olduğunu tahmin ettiklerini söyledi. Türkiye’nin beyin tümörleri tedavisinde dünyadaki tüm teknolojik donanıma sahip olduğunu belirten Kılıç, dünyada beyin cerrahi konusunda ilk 10 arasında bulunuyoruz dedi.

Düşük dereceli tümörlere cerrahi müdahele seçeneği

Düşük evreli gliomalarda eskiden cerrahinin yerinin daha az, kemoterapinin ya da radyoterapinin rolünün daha fazla olduğunu düşündüklerini ifade eden Prof. Kılıç şunları söyledi: “Son zamanlardaki gelişmelerden sonra artık diyoruz ki düşük evreleri gliomalar öncelikle cerrahi tedavinin ana yapı taşını oluşturduğunu ve daha sonrada radyoterapi, kemoterapi ya da ışın cerrahisi gibi diğer yöntemlerin bir arada kullanılmasının gerekli olduğu bir alan haline geldiğini görüyoruz. Meningiomlarda ise cerrahinin dışındaki diğer tamamlayıcı tedavilerin giderek daha fazla gündeme geldiğini görüyoruz. Örneğin, Gamma Knife ve CyberKnife gibi odaklanmış ışın cerrahisinin meningiomlarda cerrahiye göre daha fazla kullanılmaya başlandığını fark ediyoruz. Bu da önemli gelişmelerden bir tanesi.

Hipofiz adenomlarına gelince örneğin prolaktinoma gibi prolaktin sağlayan adenomlarda artık hem ameliyat hem de ışın cerrahisinin kullanılmadığını, öncelikle ilaç tedavisiyle bu tür urların tedavisinin gerçekleşmekte olduğunu görüyoruz ve prolaktinomların dışındaki diğer hipofiz adenomlarında ışın cerrahisi ile mikro cerrahinin bazen biri bazen diğeri önce olmak üzere kombine olarak kullanıldığında daha üstün sonuçlar elde edildiğini biliyoruz. Dolayısıyla bunlara ait hasta yaşamlarını direkt ya da indirekt olarak aşağı yukarı en az 200 bin kişiyi ilgilendiren bu konudaki yeni gelişmeler birçok kişinin olgu odağı olabilmektedir.”

Nöroonkolojinin öncü bilimadamları İstanbul’da toplandı

Türkiye ve dünyanın öncü bilim insanlarının ASNO 2014 Kongresi için İstanbul’da bir araya geldiğini belirten Kongrenin Onursal Başkanı Prof. Dr. Kaya Aksoy da, 27 ülkeden yaklaşık 500 kişinin katıldığı kongrenin önemli katılımcılarından birinin de, bir önceki dönemde Dünya Beyin Cerrahisi Birliği Başkanı olan Harvard’tan emekli Prof. Dr. Peter Black olduğunu belirtti. Aksoy, Prof. Black’in ameliyathanede kullanılan MR teknolojisini geliştiren kişi olduğunu söyleyerek “Üretilen bilginin kliniğe aktarılabilmesi bizim hasta tedavisindeki başarımızı hızla geliştirmekte, ancak bu hızlı bir değişimle olmaktadır. Bu hızlı değişimi yakalayabilmeyi amaçlayan bir toplantı düzenledik” dedi.

Akıllı ilaçlar geliştiriyoruz

Harvard Üniversitesi Genetik ve Moleküler biyoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Charles Stiles de yüksek evreli gliomlarla ilgili çalıştığını dile getirerek, bu tür tümörlerin bazen cerrahların ulaşamadığı yerlerde görülebildiğini ve tamamen çıkarılamadıklarını söyledi. Bu tür hızlı yayılan tümörlere karşı sağlıklı dokuya zarar vermeden tümörü yokedebilecek akıllı ilaçların geliştirdiklerini söyledi.

Bunun için hastalığın genetik profilinin çıkarılmasının önemine değinen Stiles bunun için İstanbul gibi büyük şehirlerde ortak tümör bankası kurulmasının genetik çalışmaların yapılabilmesi için faydalı olacağını söyledi.

Beyin tümörü ömür fermanı değil

Prof. Dr. Peter Black ise “Beyin tümörü demek bir ölüm fermanı değil. Önemli olan ne zaman tedavi edileceğiyle ilgilidir. Erken teşhis önemlidir” dedi. Beyin tümörlerindeki akıllı tedavilerin önemli olduğunu vurgulayan Black, sadece zararlı dokuya etki eden akıllı kemoterapi, akıllı cerrahi ve akıllı ilaç tedavilerine odaklanılması gerektiğini söyledi, “Beyin tümörlerinde zayıf olan noktayı bulmaya çalışıyoruz. Akıllı ilaçlarla zayıf noktaya saldırmayı hedefliyoruz” diye konuştu.

ASNO2014-grup

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *