Altuzan’ı kesmek hastaya zarar verir mi?

Altuzan beyin tümörü nükslerinde ilk başvurulan ilaçlardan biridir. Pekçok hasta tedavi sırasında çeşitli nedenlerle bu ilacı bırakmak zorunda kalabiliyor. Altuzan kesilmesinin hasta açısından ne gibi sonuçlar doğuracağı hakkında çeşitli teoriler varsa da henüz bu konuda bir bilimsel veri bulunmamaktaydı. Texas MD Anderson Kanser Araştırma merkezinde yapılan yeni bir çalışma bu konuya ışık tutuyor.

Yeni çalışmaya göre tümör ilerlemesi dışında sebeplerle Altuzan kullanmayı bırakan hastalarda bunun hastalar için olumsuz bir yönü olmadığı ortaya çıktı. Yani Altuzan bırakıldığında tümör karakter değiştirip şiddetlenmiyor veya nükssüz sağkalım süresi kısalmıyor.

342 hastanın incelendiği çalışmada Altuzan kullanmayı bırakan hastalarda bunun hastada olumsuz bir sonuca yol açmadığı görüldü.

Bu çalışmanın sonuçlarına göre eğer hastalarınız çeşitli sebeplerden Altuzan’ı bırakmak zorunda kaldıysa bunun hasta üzerinde kötü etkileri olacak diye endişelenmenize gerek yok. Hastanıza daha uygun başka bir tedaviye başlayabilirsiniz.

KAYNAK:
Bevacizumab discontinuation unrelated to disease progression does not appear to cause rebound recurrence or worsen PFS in patients who benefit from bevacizumab. Additionally, Bev-D patients had an improved response to salvage therapy, findings which provide a strong basis for a prospective study..

5 thoughts on “Altuzan’ı kesmek hastaya zarar verir mi?”

  1. Benim annem 7 aydır kemoterapide altuzan alıyor.
    Aşırı bir etkisi olmadı.Ne saçları döküldü.Nede başka
    bir etkisi oldu.Bir yarım gün bitkin oluyor.Acaba altuzan
    tam bir kemoterapi ilaçı mıdır?Yoksa ödem kurutuçu mudur?

  2. Tesadufen gordum bu yaziyi.Tam da konu uzerine geldi. Bu konuyla ilgili herhangi bir konusma olmamasina ragmen bizim doktorumuz altuzan ile ilgili bir meta-analiz oldugundan bahsetti.Sozde bu analize gore altuzan birakildiktan kisa bir sure sonra tumor nuks ediyormus.Bu nedenle altuzanin gbm de cok da etkili olmadigini savunuyor. Ama ne hikmetse biz tam 38 kere altuzan aldik.Belki bizim kadar alan da nadirdir. Doktor oyle soyleyince birakmaya yada ara vermeye pek sicak bakmamaya basladik.

  3. Annem 7 ay önce beyin tümöründen amaeliyat oldu bu ara yayılma olunca tümörde altızan serum verdik, ikinci kürü vereceğimiz zaman bağışıklık sistemi düşük olduğu için, zatüreye yakalandı..biraz toparlandı ama pek kendinde değil, kan değerleri bu ara biraz daha iyi olduğu için bir daha ki hafta içi altızan serumu vericez bi aksilik olmazsa, dua başka çaremiz kalmadı.. Allah herkesin yardımcısı olsun..Altuzan serumu 14 günde bir verilecekti, 20 gün falan gecikti gecikme süresi, ondan çok endişeleniyorum..

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *