Akciğer yetmezliği, solunum yetmezliği, nefes darlığı gibi sorunlar beyin tümörünün doğrudan bir etkisi olmasa da tedavi sırasında rastlanılan durumlardır.

Birinci sebebi bağışıklık sisteminin ilaçlı tedavi sırasında zayıflaması sonucu oluşan akciğer enfeksiyonlarıdır. Mikrobik akciğer enfeksiyonları virüslü veya bakterili olmak üzere iki türdür.

Bir diğer sebep de eğer hasta uzun süre solunum cihazına bağlı kaldı ise akciğer büzüşmesi (Atelektazi) gelişmesi durumudur. Bu durum genelde fizyoterapi yöntemleri ile çözümlenebilir. Hastanın derin nefes alıp nefesi tutmaya çalışması, balon şişirmesi veya öksürmesi bu yöntemlerin başındadır.

Derin nefes alma egzersizi hastanın derin nefes alıp 3-5 saniye tutması ve sonra yavaşça vermesi ile yapılır.

Akciğer egzersizi ayrıca triflow adı verilen bir alet ile de yapılabilir.
Hasta aletin borusunu ağzına yerleştirir. Mümkün olduğunca derin nefes alarak topları yukarıda tutmaya çalışır. Saatte bir kez 5-10 kez bu egzersiz tekrarlanır.

akciger-solunum-egzersiz-cihazi-atelektazi

Solunum yetmezliğinin en birinci belirtisi, hızlı ve sık nefes almadır. Buna bağlı olarak terleme tansiyon yükselmesi de görülebilir. Hastanın nefes alış veriş hızı oksijenli solunum cihazı ile desteklenebilir..

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *